برند چاوان در سال ۱۳۹۵ توسط آذر و آزاده نجیبی طراحی و تولید شده که ترکیبی از هنر ایرانی و آخرین استانداردهای صنعت کفش می باشد. این برند جدید و خلاق در نظر دارد تمامی دست بافته های قومیت های مختلف ایران را جمع آوری کرده و مجموعه ای از کفش های رنگی و با کیفیت تولید کند. ویژگی خاص این کفشها استفاده از پارچه و نقوش منحصر به فرد بوده که باعث یونیک بودن هر یک جفت کفش در کل مجموعه می باشد. دلیل انتخاب طرحها و بافته های به کار گرفته شده در تولید این کفشها معرفی انواع نقوش و دست بافته ها و هنر اصیل ایرانیست که هم نقوش ماندگارترشده و هم به احیا دوباره این صنعت کمک شود. کفشهای چاوان تولید شده از بهترین نوع چرم طبیعی در ترکیب با دست بافته های ایرانی و زیره های رنگی (ترموپلاست) می باشد. چاوان در زبان کردی به معنی چشمها است و چشمها دریچه ای برای دیدن زیبایی هاست و هدف از انتخاب این نام بیان نگاهی متفاوت به آثار هنری است. از مشکلات صنعت کفش ایران تولید به شیوه سنتی(استاد شاگردی)،عدم پذیرش ایده های جدید و خلاقانه و حضور زن به عنوان طراح و تولید کننده در این صنعت مردانه می باشد.
این گروه تا به امروز تمامی هزینه های تولید، تبلیغات،برگزاری نمایشگاه و ارسال را با سرمایه شخصی تامین کرده و توانسته این برندرا در ایران و اروپا به ثبت برساند.
اولین نمایشگاه این برند جولای ۲۰۱۷ در آران آرت گالری واقع در شهر بروکسل بلژیک برگزار شد و مورد استقبال اروپائیان قرار گرفت.
برند چاوان با حضور خود در جشنواره بین المللی فجر بخش( صنایع دستی و مد و لباس) ضمن استقبال بازدیدکنندگان و فعالان مدو لباس موفق به دریافت دیپلم افتخار و عضویت سازمان صنایع دستی از طرف دکتر مونسان ،رئیس سازمان میراث فرهنگی‌و گردشگری ایران گردید و پس از آن تعدادی از کارها در موزه دائمی سازمان میراث فرهنگی به عنوان میراث ماندگار ایران به نمایش گذاشته شد.
 
آذر و آزاده نجیبی از فعالان حوزه هنری می باشند که خانم آزاده نجیبی فارغ التحصیل کارشناسی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی و خانم آذر نجیبی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد تئاتر با گرایش طراحی صحنه و لباس از دانشگاه تهران و از طراحان صحنه و لباس تئاتر،سینما و تلویزیون می باشد.سالها فعالیت همراه با تدریس در این زمینه و علاقه به تاریخ لباس ایران باعث لزوم نگاهی جدید به دست بافته های خاص زنان ایرانی شد.
با هدف دیده شدن این نقوش خاص که در حال ازبین رفتن بود ایده تولید محصولی با این دست بافته ها افتاد که عنصر حرکت در آن الزامیست 
دیده شدن و کاربردی کردن نقش و رنگ زیبای ایرانی در تمام دنیا ،هدف و غایت برند "چاوان" شد.